NATIONAL BREED SHOW
Hosted by Cheshire County Show
24th June 2015

Judge: Mrs Christine Griffiths

 


Young Handler
1st Jordan Beckwith - Reddish Vale Technical College
2nd Daniel Milner
3rd Josie Holland - Bebington High School Farmj

CHESHIRE.YOUN.HANDLER.2015
Junior Handler lined-up

BREED SECTION
Female Kid A
1st Alwena Magdalen, R&W Kinsey
2nd Alwena Liwsi, R&W Kinsey
3rd Alwena Cerian, R&W Kinsey
 
NBFemkidA
1st,2nd & 3rd Female Kid A

Female Kid B
1st Yvonjean Aprilcharm, M&CJ Brown MBE
2nd Chawneys Frutti, J Hampton
3rd Birkrigg Flame, Mrs F Mullin

NBFemkidB
1st,2nd & 3rd Female Kid B

Overall Winners of Female Kids
1st Alwena Magdalen, R&W Kinsey
2nd Yvonjean Aprilcharm, M&CJ Brown MBE
3rd Alwena Liwsi, R&W Kinsey

NBFemKidBest
1st,2nd & 3rd Overal Winners of Female Kid

Goatling A
1st Alwena Ffiona, R&W Kinsey
2nd Alwena Falmai, R&W Kinsey
3rd Oakton Harriet, V&N Darcy


Goatling B
1st Birkrigg Lydia, Mrs F Mullin
2nd Birkrigg Phoebe, Mrs F Mullin
3rd Alwena Honisuckle, Daniel Milner

NBGoatling
1st,2nd & 3rd Goatling B

Overall Winners of Goatlings
1st Birkrigg Lydia, Mrs F Mullin
2nd Birkrigg Phoebe, Mrs F Mullin
3rd Alwena Ffiona, R&W Kinsey

NBGoatlingBEST
1st,2nd & 3rd Overall Winners of Goatling


Adult Female A
1st Dreamers Patience, T Cater & P Hemming
2nd Dreamers Precious, T Cater & P Hemming 
3rd Alwena Glesni, W&R Kinsey

NBAdFemC
1st,2nd & 3rd Adult Female A


Adult Female B
1st Birkrigg Cherub, Mrs F Mullin
2nd Alwena Cerys, W&R Kinsey
3rd Dreamers Hebe, T Cater & P Hemming


Adult Female C
1st Alwena Rebeca, W&R Kinsey
2nd Alwena Megan, W&R Kinsey
3rd Alwena Ffransis, W&R Kinsey

NBAdFemCC
1st,2nd & 3rd Adult Female C

Overall Winners of Adult Females
1st Alwena Rebeca, W&R Kinsey 
2nd Birkrigg Cherub, Mrs F Mullin
3rd Dreamers Patience, T Cater & P Hemming

NBAdFemBEST
1st,2nd & 3rd Overall Winners of Adult Female



Veteran Female
1st Rosebery Erin, Mr & Mrs P Sharp 
2nd Mithral Juno, Brendon Smith
3rd Yvonjean Elsa, M & CJ Brown MBE

NBveteran
1st,2nd & 3rd Veteran Females 


Male Kid
1st Alwena Wyndraeth, W&R Kinsey
2nd  Broomhouse Ruben, Mr & Mrs P Sharp
3rd Alwena Sulien, W&R Kinsey

NBMalekid
1st,2nd & 3rd Male Kid
 

Buckling
1st Millview Huey, Mrs S Glenn
2nd Oakton Hector, N&V Darcy 
 
NBbuckling
1st & 2nd Bucklings


Adult Male
1st Alwena Tudur, R& W Kinsey
2nd Marshview Solomon, Mrs S Glenn
3rd Barhams Mill Rummy, Mr & Mrs P Sharp

NBAdMale
1st,2nd & 3rd Adult Males
 
Sire & Progeny
1st Barhams Mill Rummy, Mr & Mrs P Sharp
2nd Oakton Bullseye, V&N Darcy 

NBSireprog
1st Sire & Progeny

 
Dam & Offspring
1st Alwena Glesni, W&R Kinsey
2nd Rosebery Erin, Mr & Mrs P Sharp
3rd Dreamers Precious, T Cater & P Hemming



 
PET SECTION
 
Pet Females and Wethers - Any Age
1st Oakton George, Joanna Eardley
2nd Dreamers Aldous, T Cater & P Hemming
3rd Oakton Bilbo, V&N Darcy

NBwether
1st Pet

Pair of Goats
1st Alwena Honisuckle/Birkrigg Portia, Daniel Milner
2nd Alwena Megan/Magdalen, W&R Kinsey
3rd Rosebery Erin/Gemstone Carnelian, Mr & Mrs P Sharp

 NBPairs
1st Pair of Goats
 

Best Pet: Oakton George

Res. B I S: Millview Huey
 B I S: Alwena Rebeca

 
       NBBISNBresBIS
Best-in-Show                                                                               Reserve Best-in-Show

NEWPGClogo