RWAS Spring Festival
 19th May 2018

Judge: Ian Wight


PET SECTION

Young Handlers Aged 5-10 years 
1st Scarlett Hotham

      


Young Handlers Aged 11-16 years 
1st Jessica Hotham
2nd Kayley Bufton
3rd Seren Bufton
 


Pet Goats Aged 8 weeks to 1 year (No entries)
    

 

           Pet Goats Aged 1 - 3 years (6 entries, 6 forward)
1st Scatter Benjamin, P&J Keates
2nd Chubbstan Minstrel, R Kemp
3rd Chubbstan Mars, R Kemp
 

 
Pet Goats 4 years and over (2 entries, 2 forward)
1st Camborn Amber, J Camfield
2nd Dreamers Aldous, T Cater
 
 

Res. Best Pet: Scatter Benjamin
Best Pet: Camborn Amber






BREED SECTION
 
 

 
Female Kid (11 entries, 10 forward)
1st Sunnymount Callista, T Bee & N Keen
2nd Penrhiw Delyth, J Osborne
3rd Tilleygems Fiona, B Jones
 
 


Goatling (8 entries, 8 forward)
1st Scatter Brookblue, J&P Keates
2nd Ferenberg Opal, T Bee & N Keen
3rd Penrhiw Carmen, J Osborne




Adult Female (24 entries, 19 forward)
1st Ferenberg Evie, T Bee & N Keen
2nd Alwena Morwenna, W&R Kinsey
3rd Penrhiw Anya, J Osborne

                                       



Veteran Female (14 entries, 12 forward)
1st Dreamers Precious, T Cater
2nd Fourlands Fern, J Osborne
3rd Blendylake Beatrice, J&P Keates





Male Kid (7 entries, 6 forward)
1st Tilleygems Frankie, B Jones
2nd Penrhiw Daz, J Osborne
3rd Beechhay Flintstone, R&V Grinnall

 



Buckling (3 entries, 3 forward)
1st Dreamers Otis, T Cater
2nd Tyn-y-wern Yogi Bear 2, B Jones
3rd Ferenberg Milo, T Bee & N Keen





Adult Male (8 entries, 8 forward)
1st Mountcross Honeysika, J Osborne
2nd Penrhiw Bentley, J Osborne
3rd Calderbank Dylan, E&G Wearden
 




Sire & Progeny (4 entries, 3 forward)
1st Sunnydene Albus, T Bee & N Keen
2nd Mountcross Honeysika, J Osborne
 3rd  Calderbank Dylan, E&G Wearden
 
 
 

 
Dam & Offspring (8 entries, 4 forward)
1st Alvis Avalon, T Bee & N Keen
2nd Blendylake Beatrice, J&P Keates
3rd Alvis Ada, B Jones

 


 
Res. B I S:  Mountcross Honeysika
 B I S: Ferenberg Evie

 

NEWPGClogo