PGC National Breed Show
hosted by
Royal Cheshire County Show
20th June 2018

Judge: Hilary Breakell

 

Junior Handler  (7 entered)
1st Jessica Hotham
2nd Oliver Coppock
3rd Scarlet Hotham


NBJH
Junior Handlers



PET SECTION

 

Pet Goats 8 weeks to 1 year (2 entered)
1st Chawneys Fudge, Janet Hampton
 2nd Hulme Jowett, Elizabeth Milner


NBPet1
1st & 2nd Pets 8 weeks to 1 year



Pet Goats 2 years and over (4 entered/forward)
1st Oakton Poe, Joanna Eardley
2nd Oakton George, Joanna Eardley
3rd Hulme Jericho, Elizabeth Milner


NBPet2
1st & 2nd Pets 2 Years and over


Overall Best Pet:  Oakton Poe
Reserve Best Pet: Chawneys Fudge


 

          
 



BREED SECTION


 
 
Female Kid  A  (13 entered/forward)
1st Peakmanor Fern, Rebecca Shirt
2nd Peakmanor Flossy, Rebecca Shirt
3rd Peakmanor Fuchsia, Rebecca Shirt


NBFKidA  
             
       1st, 2nd & 3rd Female Kid A                                     


 
 
Female Kid  B  (13 entered/forward)
1st Rosebery Alys, T Cater & P Hemming
2nd Dreamers Gogo, T Cater & P Hemming
3rd Coronation Jackie, Meg Ashby


NBFKidB
1st, 2nd & 3rd Female Kid B



Overall Female Kid Winners
1st Peakmanor Fern
2nd Peakmanor Flossy
3rd Peakmanor Fuchsia



Goatling A  (11 entered/forward)
1st Faiths Summer, Aileen Charlton
2nd Reddawn Granola, D Abbott & D Hotham
3rd Oldoak Silvakiara,  Anne Jolleys 


  NBGoatlingA
              1st,  2nd & 3rd Goatling A          


 
 
Goatling  B  (10 entered/forward)
1st Birkrigg Doris, F Mullin
2nd Mithral Daphne, Brendan Smith
3rd Scatter Brookblue, P&J Keates


NBGoatlingB
1st, 2nd & 3rd Goatling B



Overall Goatling Winners
1st Faiths Summer
2nd Reddawn Granola
3rd Oldoak Silvakiara


NBgoatlings
Overall Goatling Winners




Adult Female A (13 entered/forward)
1st Dreamers Hebe, T Cater & P Hemming
2nd  Birkrigg Cinderella, F Mullin 
3rd Richmor Cerys, R&W Kinsey


  NBAdFemA
           1st, & 3rd Adult Females A       



Adult Female B (12 entered/forward)
1st Birkrigg Phoebe, F Mullin
2nd Alwena Honisuckle, Elizabeth Milner
3rd Alwena Morwenna, R&W Kinsey


NBAdFemB  
                1st, 2nd & 3rd Adult Female B       



Adult Female C (12 entered/forward)
1st Reddawn Flick, D Abbott & D Hotham
2nd Beechhay Rula, C Franklyn
3rd Carrside Snowdrop, Rebecca Shirt


  NBAdFemC
                         1st, 2nd & 3rd Adult Females C             

 

Overall Adult Female Winners 
1st Reddawn Flick  
2nd  Dreamers Hebe
3rd  Beechhay Rula


NBadfemales
Overall Adult Female Winners




Veteran Female (11 entred/forward)
1st Richmor Sky, R&W Kinsey
2nd Oldoak Blossom, Anne Jolleys
3rd Ryefield Francine, R&W Kinsey


  NBVeteran
                        1st, 2nd & 3rd Veteran Females                     
 


Male Kid (13 entered/forward)
1st Alwena Hywel, R&W Kinsey
2nd  Dreamers Bobby, T Cater & P Hemming
3rd Reddawn Hooper, D Abbott & D Hotham
 

  NBMKid
                   1st, 2nd & 3rd Male Kids                 



Buckling (4 entered/forward)
1st Barhams Mill Stanley, C Franklyn
2nd Barhams Mill BillyJoel, Rebecca Shirt
3rd Peakmanor Ernie, Rebecca Shirt


NBBuckling   
                  1st, 2nd & 3rd Bucklings                



Adult Male  (13 entered/ forward)
1st Romac Luxor, D Abbott & D Hotham
2nd Birkrigg Tyrion, Anne Jolleys
3rd Alwena Llewelyn, W&R Kinsey

  
NBAdMale
               1st, 2nd & 3rd Adult Male            




Sire & Progeny (7 entered/ forward)
1st Romac Luxor, D Abbott & D Hotham
2nd Dreamers Percy, T Cater & P Hemming
3rd Birkrigg Tyrion, Anne Jolleys


NBsireprog
1st Sire & Progeny




Dam & Offspring (11 entered/ forward)
1st Oldoak Blossom, Anne Jolleys
2nd Birkrigg Portia, F Mullin
3rd Carrside Snowdrop, Rebecca Shirt


NBDam2
1st Dam & Offspring



A Good Quality Pair of Goats 
1st D. Abbott & D Hotham
2nd F Mullin
3rd Elizabeth Milner


NBBISRes
1st "Good Quality Pair of Goats" Class
 


 
 BEST-IN-SHOW:  ROMAC LUXOR
RESERVE BEST-IN-SHOW:  REDDAWN FLICK

NBBIS
BIS                          Res BIS


  



* Photographs taken by Hilary Breakell 
       
NEWPGClogo