Royal Lancashire Show 21st July 2019

Judge: Tim Bee



JUNIOR HANDLERS


Junior Handler 5-10 years (7 entered)
1st Archie Hotham
2nd Duncan Hotham
3rd Scarlett Hotham

RLanc1JH510
1st, 2nd & 3rd Junior Handler 5-10 years


Junior Handler 10-16 years (4 entered)
1st Jessica Hotham
2nd Jedd Hall
3rd Rupert Armstead
4th Finley Armstead

RLanc2JH51016
1st, 2nd, 3rd & 4th  Junior Handler 10-16 years
 
PET SECTION


Pets 8wks to 1 Year (0 )

Pets aged 1 Year & over (6 entered, 6 forward)

1st Alwena Little William, R & W Kinsey
2nd Reddawn Honeybear, D Abbott & D Hotham
 3rd Yvonjean Marus, S Chadwick

RLanc4Pet1
1st, 2nd & 3rd Pets aged 1 Year & over


            BEST PET:  Alwena Little William  RESERVE BEST PET: Reddawn Honeybear

RLancBPetRBPet
Best Pet                           Reserve Best Pet




BREED SECTION


Female Kid (12 entered, 12 forward)
1st Alwena Cerilys, R & W Kinsey
2nd Reddawn Infinity, D Abbott & D Hotham
3rd Minimoore Willow, T Moore

RLanc5FK
1st, 2nd & 3rd Female Kid


Goatling (14 entered, 12 forward)
1st Peakmanor Flossy, D Abbott & D Hotham
2nd Alwena Hafina, R & W Kinsey
3rd Oldoak Elsa, A & N Jolleys

RLanc6Goatl
1st, 2nd & 3rd Goatling


Adult Female A (11 entered, 11 forward)
1st Alwena Morwenna, R & W Kinsey
2nd Richmor Honeycharm, S Chadwick
3rd Mountcross Honeyclove, S Chadwick

RLanc7aAF
1st, 2nd & 3rd Adult Female A


Adult Female B (10 entered, 10 forward)
1st Reddawn Granola, D Abbott & D Hotham
2nd Birkrigg Doris, F Mullin
3rd Reddawn Gem, D Abbott & D Hotham

RLanc7bAF
1st, 2nd , 3rd & 4th  Adult Female B


Adult Female Overall
1st Alwena Morwenna
2nd Reddawn Granola
3rd Richmor Honeycharm

 
RLanc7OverallAF
1st, 2nd & 3rd Adult Female Overall
 

Veteran Female (2 entered, 2 forward)
1st Ryefield Francine, R & W Kinsey
2nd Mountcross Honeymoon, D Abbott & D Hotham

RLanc8VF
1st & 2nd Veteran Female


Male Kid (10 entered, 9 forward)
1st Reddawn Ignition, D Abbott & D Hotham
2nd Reddawn Inferno, D Abbott & D Hotham
3rd Alwena Hafwyn, R & W Kinsey

RLanc9MK
1st, 2nd & 3rd Male Kid


Buckling (3 entered, 3 forward)
1st Alwena Hywel,R & W Kinsey
2nd Oldoak Milo, A & N Jolleys
3rd Millview Lomax, S Bean

RLanc10Buckl
1st, 2nd & 3rd Buckling


Adult Male (5 entered, 5 forward)
1st Romac Luxor, D Abbott & D Hotham
2nd Reddawn Freddie, D Abbott & D Hotham
3rd Alwena Reuben, R & W Kinsey

RLanc11AM
1st, 2nd & 3rd Adult Male


Dam & Progeny (9 entered, 7 forward)
1st Alwena Catrin, R & W Kinsey
2nd Reddawn Galaxy, T Moore
3rd Mountcross Honeymoon, D Abbott & D Hotham

RLanc12DP
1st Dam & Progeny


Sire & Progeny (5 entered, 5 forward)

1st Romac Luxor, D Abbott & D Hotham
2nd Oldoak Milo, A & N Jolleys
3rd Millview Lomax, S Bean


RLanc13SP
1st Sire & Progeny


Judge's Favourite (18 entered, 16 forward)
1st Minimoore Willow, T Moore
2nd Reddawn Inspire, D Abbott & D Hotham
3rd Reddawn Happy, E Armstead


RLanc14JFav
1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th & 6th Judge's Favourite


BEST KID: Alwena Cerilys RESERVE BEST KID: Reddawn Ignition

RLancBKidRBKid
Best Kid                    Reserve Best Kid


BEST FEMALE: Alwena Morwenna RESERVE BEST FEMALE: Peakmanor Flossy

RLancBFemRBFem
Best Female                Reserve Best Female


BEST MALE: Romac Luxor RESERVE BEST MALE: Reddawn Freddie
 
RLancBMaleRBMale 
Reserve Best Male               Best Male


     BEST IN SHOW:  Alwenna Morwenna RESERVE BEST IN SHOW: Romac Luxor

RLancBISRBIS
Reserve Best In Show                                  Best In Show
   


  


            
    

*photographs by Dawn Abbott




     
NEWPGClogo