Brecon Show 3rd August 2019

Judge: Peter Mercer

 
 
PET CLASSES
 
Pet Kids (5 forward)
1st Rhiwfawr Honey, Natalie Salisbury
2nd Dreamers Nancy, Cater & Hemming
3rd Rhiwfawr Albert, Natalie Salisbury
  


Pets one year and over (3 forward) 
1st Dreamers Aldous, Cater & Hemming
2nd Harvey, J & P Keates
3rd  Scatter Hugo, J & P Keates


BEST PET:  Rhiwfawr Honey                    RESERVE BEST PET: Dreamers Aldous



YOUNG HANDLERS (4 forward)

 1st Natalie Salisbury
2nd Bethany Salisbury
3rd Ffion Powell
4th Chloe Davies



BREED CLASSES

Female Kids   (10 forward)
1st Willowbrae Olive, Clare Franklin
2nd Sunnymount Narcissa, Tim Bee & Nigel Keen
3rd Willowbrae Laurel, Clare Franklin
 
 
Goatlings (10 forward)
1st Sunnymount Callista, Tim Bee & Nigel Keen
2nd Sunnymount Connie, Tim Bee & Nigel Keen
3rd Reddawn Hester, Clare Franklin

 
Adult Females (12 forward)
1st Ferenberg Opal, Tim Bee & Nigel Keen
2nd Penrhiw Anya, Osborne & Douglas
3rd Penrhiw Blodwen, Osborne & Douglas


Veteran Female (4 forward)
1st Dreamers Hebe, Cater & Hemming
2nd Fourlands Fern, Osborne & Douglas
3rd Dreamers Hattie, Cater & Hemming


Male Kids (4 forward)
1st Scatter Brook Bede, J & P Keates 
2nd Sunnymount Monty, Tim Bee & Nigel Keen
3rd Willowbrae Oscar, Clare Franklin

Bucklings (3 forward)
1st Penrhiw Donald, Tim Bee & Nigel Keen
2nd Scatter Brook Arden, J & P Keates 
3rd Willowbrae Reggie, Clare Frankin


Adult Males (5 forward)
1st Barhams Mill Stanley, Clare Franklin 
2nd Sunnydene Albus, Tim Bee &Nigel Keen
3rd Dreamers Percy, Cater & Hemming


Dam & Offspring (3 forward)
1st Alvis Avalon, Tim Bee & Nigel Keen
2nd Fourlands Fern, Osborne & Douglas
3rd Willowbrae Darcy, Clare Franklin

 
Sire & Progeny (3 forward)
1st Sunnydene Albus, Tim Bee & Nigel Keen
2nd Mountcross Honeysika, Osborne & Douglas
3rd Barhams Mill Stanley, Clare Franklin
 
 
 
 BEST IN SHOW: Ferenberg Opal    RESERVE BEST IN SHOW:  Penrhiw Anya

BrecBISRBIS
                                              Best In Show                               Reserve Best In Show                                       
     
 
PET SECTION
 
Pets-Junior
1st Chubbstan Minstrel, Rachel Kemp
2nd Chubbstan Mars, Rachel Kemp
3rd Scatter Bertrand, P&J Keates

  


Pets - Senior
1st Dreamers Zal, J Osborne & J Douglas
2nd Alvis Alfred, B Jones
3rd  Scatter Cressida, J&P Keates




Junior Handlers 11-16 years
Joint 1st Natalie & Bethany Salisbury


   



Best Pet: Dreamers Zal
Reserve Best Pet:  Chubbstan Minstrel
NEWPGClogo